Sklep

Szanowni Państwo,

w naszym sklepie proponujemy Państwu zakup naszych autorskich ebook’ów z cyklu „Krok po kroku”

„Krok po kroku. Część I „ALIMENTY” – autor Marta Dubielis prawnik, mediator sądowy od 12 lat. Prowadzi mediacje sądowe i prywatne, w sprawach rodzinnych, cywilnych, pracowniczych. Prezes Stowarzyszenia „Mazowieckie Centrum Zapobiegania Konfliktom – Mazovia”.

OD AUTORA

„Skrypt kieruję do każdego Rodzica, który martwi się o sprawy finansowe w związku z rozstaniem małżeńskim czy partnerskim.

W skrypcie zwracam się do Rodzica – nie do mamy, nie do taty, do Rodzica. Uważam, że zarówno ojcowie, jak i matki, mogą być, tak samo najlepszymi opiekunami dla swoich dzieci, jak i najgorszymi. W swojej pracy spotkałam wiele cudownych matek i wielu wspaniałych ojców, spotkałam też potwory zarówno płci męskiej jak i żeńskiej. Wiem jednak, wierzę w to szczerze, że każdy Rodzic, bez względu na to jak potoczyło się jego życie, w głębi serca, jest dobrym Rodzicem. 

Ten skrypt to przewodnik, jak wyjść z czarnej… dziury, co zrobić krok po kroku, na co uważać, jak radzić sobie z prawem nie znając go. Jeśli zdecydujesz się na prawnika – ok. Jednak, nie możesz nic nie wiedzieć o tym co przez najbliższych kilka lat będzie twoim chlebem powszednim, co będzie działo się z Tobą i Twoją Rodziną, nie możesz liczyć na to, że obca osoba, czyli prawnik, nawet za ciężkie pieniądze zdecyduje za Ciebie, a ty możesz spać spokojnie. Dlaczego nie możesz tak zrobić? No cóż…. bo życie z wyrokiem sądowym, zaskoczy cię tak bardzo, że nie wiem, czy się pozbierasz. Musisz mieć podstawową wiedzę bo „te” rzeczy dotyczą Ciebie i będą z Tobą przez wiele, wiele lat. Musisz być partnerem do rozmowy na swój temat, rozumieć pewne zwroty prawne, wnioskować  i analizować. To co znajdziesz w tym skrypcie, to żadna tajemna wiedza, to samo życie, codzienność.  Tak więc do pracy, edukację czas zacząć.  

Skrypt przeprowadzi Cię przez całą drogę, od myśli o sprawie sądowej do wyroku sądowego. Zawiera wzory pozwów i odpowiedzi na pozwy, wytłumaczenie zasad i terminów oraz wzory ugód mediacyjnych. Każdy wzór, zawiera bardzo szczegółowy komentarz i wskazówki. Jest Twoją edukacją, wiedzą niezbędną bez względu na to czy będziesz szedł sam czy z prawnikiem. „

Dla kogo? Dla każdego kto ma lub spodziewa się mieć sprawę o pieniądze na utrzymanie dziecka czy rodziny. Dla mediatorów i przyszłych mediatorów. 

Liczba stron: 49

Spis Treści:

Sprawy finansowe – czego możemy się spodziewać a z czym należy się liczyć przy rozstaniu rodziców;

Kiedy płacimy alimenty – czym jest zabezpieczenie alimentów;

Moja pensja zostaje przekazana na konto współmałżonka. Jakim prawem?!

Kiedy i jaka sprawa w sądzie, w jaki sposób się do niej przygotować;

Wysokość alimentów i czy to jest 50/50;

Tabela kosztów utrzymania dziecka, czyli jak policzyć i się nie zgubić, co trzeba wziąć pod uwagę;

Wykaz dokumentów koniecznych do wyliczenia wysokości alimentów; 

Dowody dla sądu czyli PIT-y, zaświadczenia od pracodawców, rachunki, świadkowie, itp.;

Alimenty wsteczne – kiedy, jak i za jaki okres;

Rozliczanie rodzica z alimentów na dziecko. Czy tak można? 

Alimenty w naturze czyli chętnie kupię dzieciom potrzebne produkty, niezbędne ubrania i zabiorę do stomatologa. Czy tak się da?

Podwyższenie alimentów i obniżenie – co musi się wydarzyć;

Alimenty od dalszej rodziny np. od dziadków lub ciotki – kiedy możliwe a kiedy nie;

Koniec z alimentami czyli wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego; 

Wgląd kuratora w sprawy rodziny. Czy to możliwe?

Ograniczenie władzy rodzicielskiej. Czy sąd może zadziałać z urzędu?

Rygor natychmiastowej wykonalności w płaceniu alimentów, wyrok zaoczny;

Komornik – kiedy wkracza i czy można się jakoś ratować, Fundusz alimentacyjny, jak nad tym zapanować;

Alimenty na pełnoletnie dziecko. Jak długo i komu płacimy?

Zaspokajanie potrzeb rodziny – czyli szerzej niż alimenty na dziecko;

Co zrobić żeby jakoś  wszystko poukładać – wzory ugody na różne okoliczności – alimenty, egzekucja komornicza, podział kosztów utrzymania dziecka przez partycypowanie w wydatkach. 

  • Trzeba wiedzieć – trochę prawniczego słownictwa. 
  • Wzory pozwów wraz ze szczegółowym omówieniem:
  • Zabezpieczenie,
  • Pozwy o alimenty i odpowiedź na pozew,
  • Pozew o podwyższenie alimentów/obniżenie,
  • Pozew o ustanie obowiązku alimentacyjnego,
  • Pozew o zaspokajanie potrzeb rodziny,
  • Wniosek o wypłaty wynagrodzenia do rąk drugiego małżonka.
  • Wzory ugód mediacyjnych wraz z szczegółowym omówieniem: 
  • Alimenty.
  • Zaspokajanie potrzeb rodziny.
  • Ustanie obowiązku alimentacyjnego.
  • Podwyższenie/obniżenie alimentów.
  • O zmianę wyroku w zakresie alimentów.
  • Zapisy dot.  egzekucji komorniczej.
  • Zapisy dot. rozliczenie zaległych alimentów.

Przeczytaj fragment:

Rozstanie rodziców i sytuacja finansowa.

  1. Możesz napisać pozew o alimenty, zawsze powinieneś na niego odpowiedzieć.
  • Z pozwem o alimenty może wystąpić wyłącznie osoba pod której opieką są dzieci. Kiedy? Kiedy zechce i może wnosić o alimenty wsteczne (o czym przeczytasz poniżej).
  • Jeśli nie ma wyroku o alimenty, a chcesz je płacić dobrowolnie, co gorąco polecam, wpłacaj na konto bankowe lub przekazem – zawsze z dopiskiem alimenty na …… np.Józia za miesiąc ….  Nie dajemy gotówki i nie przyjmujemy gotówki, chyba że lubicie pisać kwity, czyli karteczki – w dwóch egzemplarzach, że pieniądze zostały wręczone na np. Józia za miesiąc… i oboje podpisujecie. 
  • Jeśli chcesz napisać pozew, to wzór znajdziesz poniżej (wzór 1), jeśli chcesz na niego odpowiedzieć to skorzystaj ze wzoru 2.
  • Czy będziesz pisać pozew czy odpowiadać na niego, popatrz na TABELĘ kosztów – wzór 3, takie mniej więcej wydatki są na dziecko, więc nawet jeśli okaże się, że na twoim koncie nigdy, ale to nigdy nie było takich pieniędzy na dziecko, to uwierz mi, tyle wydawaliście, tylko że skarbonka była „wspólna”, pieniądze wpływały w różnym czasie, czasem się pożyczyło, czasem przetrwało. Tabela ma charakter przykładowy, sąd analizuje potrzeby dziecka, a w tabeli znajdują się właśnie przykłady takich potrzeb. 
  • Pozew składasz do Sądu Rejonowego według miejsca przebywania dziecka (gdzie dziecko obecnie przebywa). Składasz w dwóch egzemplarzach, oryginał i kopie (wraz z dokumentami/dowodami). Jeden egzemplarz zostaje w sądzie, drugi sąd wysyła do drugiego rodzica. Wykaz dokumentów do pozwu umieszczony jest we wzorze 1. Od pozwu nie ma opłaty. 
  • Czekamy. Listonosz przyszedł i przyniósł pozew.  Odbierz list, nie kombinuj, że jeśli nie odebrałeś to nie wiedziałeś. Dwa razy sąd podejmie próbę doręczenia ci pozwu, jeśli nie odbierzesz, przesyłka zostanie potraktowana jako prawidłowo doręczona. Rozprawa odbędzie się bez twojego udziału i sąd wyda wyrok zaoczny – czyli… raczej zgodny z tym co w treści napisała strona przeciwna. Wyrok o alimenty ma natychmiastową wykonalność (o czym przeczytasz w dalszych punktach). Nie wyrzucaj koperty! Jest ona jednym z dowodów w sprawie, bo data która na niej widnieje oznacza dzień doręczenia i teraz zaczyna się liczyć czas na twoją odpowiedź do sądu. Przeczytaj uważnie pismo, które zostało podpisane przez sąd, nie jest to proste, wiem, ale skup się i przeczytaj. Napisali ile masz czasu na odpowiedź na pozew (data z koperty początkiem terminu), co musisz dołączyć, jakie informacje podać sądowi i w jakim terminie. Teraz przeczytaj jeszcze raz pozew. Zacznij podejmować decyzje.  
  • Odpowiadasz na pozew o alimentydokładnie odnosisz się do każdego punktu pozwu o alimenty. Mówisz co jest twoim zdaniem prawdą, a co jest naciągane i na potrzeby sprawy, jakie masz na to dowody. Opisujesz swój punkt widzenia, odnosisz się do kosztów utrzymania dziecka, jego potrzeb, piszesz o tym ile zarabiasz miesięcznie, czym się zajmujesz i czy opiekujesz się dzieckiem. Nie licz na to, że jeśli jesteś bezrobotny, albo na najniższej krajowej  to dostaniesz nic, albo ci dopłacą. Nie ma lekko, dziecko musi jeść i normalnie funkcjonować. 

Pamiętaj jednak: …

cena: 23,50 zł